MIR SE VINI ...:::WWW.AHG-CREW.TK:::...
 
ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Projektimi i sistemeve informative

Shko poshtë 
AutoriMesazh
FoX CoNn
MesazhTitulli: Projektimi i sistemeve informative   Thu Dec 18, 2008 8:51 pm

Le te njihemi me per se afermi me krizen informative dhe problemet qe shfaqen gjate krijimit te sistemeve informative.


Problemi 1. Projektet e zhvillimit te sistemeve informative vonohen krahasuar me planin, si per harduerin ashtu per softverin (me muaj e ndonjehere edhe me vite.

Problemi 2. Harxhimet reale (te verteta) per zhvillimin e sistemit informativ i tejkalojne harxhimet e planifikuara.

Problemi 3. Numer i madh i sistemeve afariste nuk eshte i perfshire me perpunimin automatik te te dhenave, ashtu qe edhe me tutje nevojitet te investohet ne resurse (njerez, kohe, pajisje etj) per kompjuterizimin e sistemeve informative.

Problemi 4. Mugojne kuadrot per zhvillimin e softverit, ndersa kuadrot ekzistuese nuk e percjellin shpejtesine e zhvillimit te teknologjise inofrmative ne menyre perkatese.

Problemi 5. Njesia per zhvillimin e softverit kryesisht merret me mirembajtjen e sistemeve ekzistuese informative (70% e kuadrit), ashtu qe cmimi i mirembajtjes e tejkalon cmimin e zhvillimit te softverit dhe harduerit.

Problemi 6. Gjate zhvillimit te softverit lajmerohen gabimet te cilat jane te shtrenjta dhe verehen tek ne sofverin e zhvilluar. Gabimet pervidhen neper faza te zhvillimit. Gjasa e zbulimit te gabimit eshte me e madhe ne fazat e me vonshme te zhvillimit, kur vec gjithcka eshte e gatshme. Cmimi i permiresimit te gabimit ne fund kur sistemi eshte i perfunduar eshte me i larte.

Problemi 7. Cilesia e procesit te zhvillimit te softverit, perkatesisht cilesia e qendrave informative eshte e ulet prandaj e ulet eshte edhe cilesia e organizatave ame (jo e produkteve)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Projektimi i sistemeve informative
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
....:::AHG-CREW:::.... :: Hacking Program's-
Kërce tek: